کمتر از یک هفته از مذاکرات مقامات ارشد گارد ساحلی دولت امارات با مسئولان ایرانی در تهران می‌گذرد؛ دیداری که بسیاری از کارشناسان و رسانه‌ها از آن به عنوان «چرخش امارات به سمت ایران» یاد کردند و آن را نشانه بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دانستند. در همان بازه زمانی «شهاب قربانی» دبیر کل کانون صرافان ایران نیز از اعلام آمادگی دو بانک اماراتی برای همکاری مالی با ایران خبر داد که همه این‌ موارد ذهن تاجران و بازرگانان را برای تسهیل در روابط تجاری‌شان آماده کرد.

روابط تجاری ایران و امارات از سال گذشته روند کاهشی خود را آغاز کرد، چرا که تجار ایرانی تلاش می‌کردند به جای واسط قرار دادن امارات برای تجارت، ارتباط مستقیم با کشورهای اروپایی برقرار کنند.

با این حال امارات همچنان جزو پنج شریک تجاری اول ایران محسوب می‌شود، چنانچه آمارهای گمرک نشان می‌دهد امارات در سال ۹۷ سومین مقصد کالاهای صادراتی ایران به ارزش حدود ۶ میلیارد دلار بوده و از طرف دیگر  هم دومین صادرکننده به ایران با ارزش حدود ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

در روزهای اخیر خبری مبنی بر باز شدن روابط ایران و امارات به نقل از رئیس شورای بازرگانان ایرانیان دبی منتشر شد؛ در این خبر آمده که ویزای ایرانی‌ها تمدید و حساب‌های بانکی آنها باز خواهد شد. با این حال پیگیری‌های خبرنگار اقتصادی ایرنا صحت این موضوع را تا این لحظه تایید نمی‌کند. «سعید مقیسه» عضو هیات رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در این زمینه به ایرنا گفت: ما هنوز خبر رسمی از صحت این موضوع نداریم و تا اطلاع ثانوی این خبر را تائید نمی‌کنیم. آنچه منتشر شده تنها به نقل از یک شخص بوده است و اگر صحت آن مشخص شد، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.