به گزارش پایگاه خبری بند میم: توییت ترامپ در مورد ایران کمک کرده تا اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد یک ماهواره جاسوسی سری به دست آورده شود.

این ماهواره که در سال ۲۰۱۱ توسط دفتر شناسایی ملی آمریکا به فضا پرتاب شد، یکی از محرمانه‌ترین ماهواره‌های آمریکاست و تقریبا تمام اطلاعات مربوط به آن سری نگه داشته شده است. با این وجود، لنگبروک می‌گوید به واسطه مدار حرکت و اندازه این ماهواره، اغلب متخصصان معتقدند که این ماهواره از نوع ماهواره‌های شناسایی چندین میلیارد دلاری «KH-11» است.

«”این در اصل یک تلسکوپ بزرگ است که به تلسکوپ هابل چندان هم بی‌شباهت نیست، اما به جای آنکه به ستاره‌ها نگاه کند، رو به زمین است و از تمام جزئیات عکس‌برداری می‌کند”.»

ترامپ هفته گذشته در اقدامی کم‌سابقه، تصویری طبقه‌بندی‌شده از انفجاری که به واسطه یک نقص فنی در سایت سمنان رخ داده، در توییتر خود منتشر کرد. به نوشته ان‌پی‌آر، این عکس به شدت توجه افرادی که مسیر حرکت ماهواره‌ها را دنبال می‌کنند، جلب کرد. این افراد با توجه به نوری که از ماهواره‌ها ساطع می‌شود، حتی مسیر ماهواره‌های جاسوسی را نیز دنبال می‌کنند و با محاسبات ریاضی تشخیص می‌دهند که هر ماهواره در هر لحظه در حال رصد کدام نقطه از زمین است.

به نوشته ان‌پی‌آر، برخی از رصدکنندگان ماهواره با مدل‌سازی رایانه‌ای حتی زاویه برداشته شدن عکس را نیز شبیه‌سازی کرده‌اند. پیش از این برخی این گمانه را مطرح کرده بودند که این عکس توسط یک پهپاد یا هواپیمای جاسوسی برداشته شده باشد، اما محاسبات انجام‌شده توسط افرادی که ماهواره‌ها رصد می‌کنند، این گمانه‌زنی را رد می‌کند.

«ملیسا هنهام» از کارشناسان تصویربرداری ماهواره‌ای و معاون گروه «شبکه آزاد هسته‌ای» مستقر در وین یکی از افرادی که گمان می‌کرده این تصویر توسط یک پهپاد گرفته شده باشد. وی با بیان اینکه نحوه عملکرد این ماهواره غافلگیر شده، در مورد تبعات افشای این اطلاعات می‌گوید: «تصور می‌کنم که رقبای [ایالات متحده] هم این تصویر را بررسی خواهند کرد و آن را مهندسی معکوس می‌کنند تا دریابند که سنسور آن چطور کار می‌کند و در آن از چه نوع تکنیک پس از تولیدی، به کار رفته است؟»

تجزیه و تحلیل های “اسکات منلی” متخصص رصد ماهواره نشان میدهد رزولوشن این ماهواره جاسوسی ۱۰ سانتی متر در هر پیکسل است.

در این پژوهش حتی زاویه ماهواره نیز مشخص شده است .

طرح اولیه ماهواره KH-11 که در ۱۹۷۶ به فضا پرتاب شده است.

در این تصویر محل پرتاب این ماهواره فوق پیشرفته مشخص شده است. همچنین اندازه این ماهواره ۲.۴ فوت تخمین زده شده است.

پایگاه SLC-6 circa که گفته شده محل پرتاب این ماهواره فوق سری جاسوسی آمریکاست. این پایگاه موقعیت جغرافیایی ۳۴°۳۴’۵۲.۹۳″N و ۱۲۰°۳۷’۳۴.۰۷″W قرار گفته است .

تصویر گرفته شده از ماهواره مشابه جاسوسی KH-12 که در مقایسه اندازه آن با تلسکوپ هابل گرفته شده است.