به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، براساس تکلیف مقرر در اصلاحیه ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب دی ماه ۱۳۹۹، «تمامی سرپرستان خانوارها اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلفند اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت ۲ ماه از امروز ۱۹ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان کشور درج کنند».

بدین منظور سرپرستان خانوار می‌توانند براساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمانبندی ذیل، به سامانه ملی املاک و اسکان کشور به آدرسhttps://amlak.mrud.ir  مراجعه کنند

گفتنی است، از تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ تمامی سرپرستان خانوار می‌توانند بدون در نظر گرفتن آخرین رقم کد ملی خود برای درج اطلاعات مذکور به این سامانه مراجعه نمایند.

تبصره- ثبت نام اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، اتباع خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور در آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

انجام خوداظهاری از طریق سامانه در اینترنت و با رایانه شخصی بصورت رایگان برای عموم فراهم می‌باشد لیکن درصورت تمایل به استفاده از خدمات دفاتر پیشخوان دولت با هزینه شخصی نیز امکان پذیر است.

جدول زمابندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور جهت درج اطلاعات سکونتی و ملکی

آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار تاریخ مراجعه به سامانه
نه(۹) ۱۹ و ۲۰ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
هشت(۸) ۲۱ و ۲۲ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
هفت(۷) ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
شش(۶) ۲۵ و ۲۶ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
پنج(۵) ۲۷ و ۲۸ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
چهار(۴) ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه سال ۱۴۰۰
سه(۳) ۳۱ فروردین ماه و اول اردیبهشت‌ماه  سال ۱۴۰۰
دو(۲) ۲ و ۳ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰
یک(۱) ۴، ۵، ۶ و ۷ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰
صفر(۰) ۸ و ۹ اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰
تمامی کدهای ملی  از تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه لغایت ۱۹ خردادماه

به گفته محمودزاده، معاون مسکن و شهرسازی وزارت راه‌و شهرسازی، براساس قانون اگر کسی اطلاعات سکونتی خود را درج نکند و یا اشتباه درج کند مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شود و از طرفی خدمات دولتی صرفا به آدرس کد ثبت شده در سامانه، ارائه می‌شود.

وی در خصوص جریمه‌های اعمال شده، اضافه کرد: برای سال اول ۶ برابر اجاره محل خالی مورد نظر، سال دوم ۱۲ برابر، سال سوم ۱۸ برابر اعمال می‌شود.

محمودزاده در خصوص کسانی که بیش از یک ملک به‌نام دارند، گفت: همه این املاک باید ثبت شود، بیشترین هدف برای این است که واحدی خالی نباشد و به بازار مسکن ارائه شده باشد.

یکی از اقدامات مهم این طرح را ساماندهی بازار مسکن دانست و گفت: فارغ از اینکه فرد مالک و یا مستاجر باشد اطلاعات باید ثبت شود، سامانه کد ملی سرپرست خانوار را به کدپستی وصل می‌کند تا مشخص شود محل استقرار اصلی هر خانوار کجا است.

انتهای پیام/پ