به گزارش خبرگزاری فارس از اراک سعید نیکنام صبح امروز در بازدید از حمام تاریخی روستای ولاشجرد فراهان با اشاره به آغاز مرمت بخشی از این حمام اظهار کرد: بام حمام تاریخی روستای ولاشجرد فراهان با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیون ریال مرمت می‌شود.

وی افزود: حمام تاریخی روستای ولاشجرد مربوط به دوره قاجار است که با وسعتی حدود ۳۰۰ مترمربع در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۱ با شماره ۳۰۸۷۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد که در مرمت مورد نظر، ابتدا بام حمام سبک‌سازی می‌شود، سپس به همراه دیوارها با کاهگل کاملا مرمت خواهد شد.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان فراهان با اشاره به اینکه مرمت بام از ۱۸ فروردین ماه آغاز شده است و کار تا ۱۰ روز آینده خاتمه می‌یابد، گفت: پیش از این مرمت، در سال ۱۳۹۸، بخشی از حمام از جمله پشت‌بام، با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیون ریال مرمت شد و از روز گذشته مجدد مرمت کامل بام در دستور کار قرار گرفته است.

نیکنام در خصوص ساختار این حمام تاریخی بیان کرد: در گذشته آب مورد نیاز حمام از آب جاری قنات روستای ولاشجرد تامین می‌شد. معماری بنا به شکلی است که به لحاظ تامین آب و حفظ گرما و حرارت، کف حمام حدود ۲ تا ۲.۵ متر از کف خیابان پایین‌تر ساخته شده است که اختلاف سطح برای جلوگیری از تغییر دمای متعارف و متناسب در درون حمام و نیز ایجاد تعادل بین هوای برودتی و حرارتی به گونه‌ای که افراد هنگام ورود و خروج در معرض تغییر ناگهانی هوا قرار نگیرند، ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: مالکیت این حمام در اختیار میراث‌فرهنگی است و پس از مرمت در صورت وجود تقاضا و تمایل از سوی بخش خصوصی، امکان واگذاری حمام با حفظ کاربری گردشگری و صنایع‌دستی وجود دارد.

انتهای پیام/