به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس به نقل از یورونیوز، هفتاد و یکمین جشنواره فیلم برلین در سکوتی از  جنس کرونا بدون فرش قرمز و جنب و جوش عکاسان و خبرنگاران و علاقمندان به سینما کار خود را به پایان رساند.

ازینرو اعلام جوایز و نمایش فیلم‌ها در فصل تابستان و بعد از پایان همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ موکول می شود.

رویداد امسال با تاخیر و دیرتر از سال‌های گذشته برگزار شد و زودتر از همیشه هم به پایان رسید. این فستیوال معروف سینمایی کاملا به صورت آنلاین برگزار شد. جشنواره برلین امسال دیگر خبری از یازده روز پر هیاهوی ماه فوریه که همیشه جشنواره برلین در این تاریخ برگزار می‌شد، نبود.

هیات داوران و منتقدین فیلم می‌گویند هرچند فیلم‌ها و تعداد آنها با سال‌های گذشته متفاوت بوده ولی با این وجود آثار با کیفیت و ارزشمندی نیز در میان فیلم‌های حاضر در این جشنواره دیده می‌شود.


اعضای هیات داوران در سالن مخصوص نمایش فیلمهای جشنواره برلین

البته دیگر اثر چندانی از نام‌های شناخته شده سینمای جهان در این جشنواره مهم دیده نمی‌شود و با دوره های پیشین قابل مقایسه نیست.

فیلم «مامان کوچولو» درام فرانسوی به کارگردانی «سلین سیاما» مورد تقدیر منتقدان قرار گرفت. «پیتر بردشا» روزنامه نگار و منتقد مشهور از گاردین این فیلم را جواهری محسورکننده خواند که افسانه ای زیبا را خلق می‌کند. «دیوید ارلیچ» دیگر منتقد ساکن نیویورک فیلم این کارگردان ۴۲ ساله را با نسخه کلاسیک و ژاپنی انیمه «شهر اشباح» مقایسه کرد.

فیلم «من مرد تو هستم» ساخته «ماریا شریدر» از دیگر کارهای چالش برانگیز برلین ۲۰۲۱ است. فیلمی که با نگاهی به آینده تصویر زنی را به نمایش می‌گذارد که مرد مورد علاقه خود را در یک ربات طراحی کرده است. این فیلم با روایتی ساده تلاش دارد تصویری از آینده را پیش روی مخاطب قرار دهد که احتمالا عشق هم به موضوعی ماشینی بدل می‌شود.

دیگر اثر تحسین شده فیلم «آقای باخمن و کلاس او» فیلم کارگردان جوان آلمانی «ماریا اسپت» بود. این فیلم که به زندگی یک معلم در آستانه بازنشستگی می‌پردازد که شاگردانش در دبیرستان طیف گسترده‌ای از مهاجرین هستند. در این اثر کارگردان تلاش کرده در مقابل روحیات مهاجرستیزی در رو به رشد در آلمان بایستد و نوعی همراهی با پناهندگانی که خود را به آلمان رسانده‌اند نشان دهد. در این فیلم آقای باخمن تلاش می‌کند به دانش آموزان خود اعتماد به نفس بیشتر بیاموزد و آنها را در مدیریت و پشت سر گذاشتن فقر و تبعیض کمک کند.

داوران این جشنواره فیلم‌ها را در برلین و در یک سینمای اختصاصی تماشا کردند.

دیشب جشنواره برلین برگزیدگان بخش نسل رویداد سال ۲۰۲۱ خود را اعلام کرد. 

جایزه بزرگ ۷۵۰۰ یورویی بهترین فیلم بخش «نسل» به فیلم «تیرگی تابستان» به کارگردانی «هان شوای» از چین رسید.

فیلم «یک مدرسه در سرو هوئسو» ساخته بتانیا کاپاتو محصول کشور آرژانتین نشان ویژه این بخش را که به فیلم ‌های کودکان گروه سنی بالای چهار سال اعطا می کند، ازآن خود کرد.

فیلم «دِ فَم» ساخته «فرد بالیف» جایزه بزرگ بهترین فیلم  «plus14» را دریافت کرد.

نشان ویژه این بخش نیز از آن فیلم «کریپتوزو» به کارگردانی «دش شا» رسید.

فیلم «اولین برف» به کارگردانی «حامی رمضان» و با حضور «شهاب حسینی» و «شبنم قربانی» نتوانست جایزه ای دریافت کند. این فیلم محصول کشور فنلاند است.

انتهای پیام/